140DDI85300C
2-year MRO Warranty
Same Day Shipping
Schneider Electric 140DDI85300C
MODICON QUANTUM DISCRETE INPUT MODULE - 34 I - 10..60 V - POSITIVE LOGIC
5/5
1 rating
Select Condition
Refurbished
Request Quote
New
14 in stock
Request a Quote
  • Ships Today
  • 2 Year MRO Warranty
  • Free Shipping
Part Number140DDI85300C
ManufacturerSchneider Electric
TypeI/O Modules
Model #140-DDI-853-00C
MRO Warranty2 Year
Module formatStandard
Product or component typeDc discrete input modules
Discrete input number32
Group of channels4
Logic inputPositive (sink)
Input voltage limits10...60 V
Input voltage12 V 5...10 mA DC
24 V 6...30 mA DC
48 V 2...15 mA DC
60 V 1...5 mA DC
Voltage state 1 guaranteed11...24 V 24 V +/- 20 %
34...48 V 48 V +/- 20 %
45...60 V 60 V +/- 20 %
9...12 V 12 V +/- 5 %
Voltage state 0 guaranteed0...1.8 V 12 V +/- 5 %
0...10 V 48 V +/- 20 %
0...12.5 V 60 V +/- 20 %
0...5 V 24 V +/- 20 %
Absolute maximum voltage75 V
Addressing requirement2 input words
Response time4 ms from state 0 to state 1
4 ms from state 1 to state 0
Switching frequency<= 100 Hz
Isolation between group and bus2500 Vrms DC for 1 minute
Isolation between group700 Vrms DC for 1 minute
Power dissipation1 W + (0.62 x number of points on)
MarkingCE
Local signalling1 LED green bus communication is present (Active)
1 LED red external fault detected (F)
32 LEDs green input status
Bus current requirement300 mA