3RV1021-1CA10
2-year MRO Warranty
Same Day Shipping
Siemens 3RV1021-1CA10
G120P INVERTER LINE-SIDE POWER COMPONENTS - CIRCUIT BREAKER
Select Condition
Refurbished
10 in stock
Request a Quote
  • Ships Today
  • 2 Year MRO Warranty
  • Free Shipping
Part Number3RV1021-1CA10
ManufacturerSiemens
TypeContactors
Model #3RV10211CA10
MRO Warranty2 Year
Part Number3RV1021-1CA10
ManufacturerSiemens
SeriesSINAMICS
Weight1lb
TypePLC
Warranty2 year
Module designationcircuit breaker
Production made formotor protection
Auxiliary switch Yes
Total typical power loss6 W
Rated soltage surge resistance value6000 V
IP Class protectionIP20
Resistance (shock)25g/11ms
Altitue max (above sea level)2000 m
Ambient operation temp-20 ... +60 °C
Ambient storage temp-50 ... +80 °C
Height97 mm
Width45 mm
Depth96 mm
Our Repair Services
Repair Benefits
Core Exchange
  • Shipping Weight : 1lb
Want it shipped tomorrow?
  • Order within the next 20 hours and 31 minutes.
  • If you order between 3pm and 6pm EST, you will be charged a small rush fee.
Ask about exchanging your faulty 3RV1021-1CA10 for credit when ordering from MRO Electric
Siemens 3RV1021-1CA10 Overview
Frame size is an excellent way to be informed that you are choosing the correct motor starter protector. The frame size for this module is a width of 45 mm. Current is another consideration when choosing the right motor starter protector. It must match your use of motors in your automation line. This unit has a current rate that is not rated to exceed the maximum which is25 Amps. This motor starter protector is made for motor modules that are using up to 20 hp at 600V.